Shopify Türkçe ile anında E-ticaret’e başlayın

Shopify Türkçe

Dünyanın en büyük hazır e-ticaret platformlarından olan Shopify Türkiye’den de kullanıma olanak veriyor. Shopify Türkçe desteği ile e-ticaret sitenizi hızlıca kurabilir, kısa zamanda ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz.

Türkiye’den Shopify nasıl kullanılır, artıları, eksileriyle Shopify sizin için doğru bir platform mu inceliyoruz. Bu yazıda cevabını bulabileceğiniz sorular kısaca:

 • Neden Shopify? Shopify platformunun avantajları nelerdir?
 • Shopify’ın dezavantajları, dikkat edilmesi gereken konular neler?
 • Türkiye’den hangi ödeme kanallarını kullanabilirsiniz?
 • Hangi Shopify paketi sizin için uygun?
 • Shopify Türkçe nasıl yapılır, sitenizi nasıl Türkçe hale getirebilirsiniz?
 • Shopify hesabı nasıl açılır?

Neden Shopify?

Shopify’in kısa zamanda popüler bir altyapı haline gelmesinin nedenleri var. Shopify’da 100.000’in üzerinde e-ticaret sitesi bulunmakta.

Shopify, alternatiflerinden daha ucuz

Aylık 29$’dan başlayan paketlerle Shopify, yerli yabancı bir çok ücretli e-ticaret altyapısından daha ucuz bir çözüm sunuyor.

Kullanabileceğiniz nopCommerce gibi açık kaynaklı ücretsiz e-ticaret platformları da var ama bu platformların kurulumu ve kullanımı için çok az da olsa teknik bilgi gerekmekte.

Açık kaynaklı playformları geliştirmek için de bir yazılım uzmanına da ihtiyacınız olabilir. Bu da maliyetleri artıracaktır. Açık kaynaklı kodları çalıştırabilmeniz için gereken sunucu kiralama ücretini ve güvenli ticaret için alacağınız SSL sertifikası ücretini düşündüğümüzde aslında Shopify daha ucuza geliyor.

Sitenizden iyi seviyede gelir kazanana kadar Shopify ile rahatlıkla başlayıp ilerleyebilirsiniz. Daha sonra ihtiyaçlarınıza göre bir üst pakete geçebilir ya da altyapınızı komple değiştirebilirsiniz.

E-ticaret sitesi açmanın en kolay yolu

Biraz teknik bilginiz varsa diğer e-ticaret paketlerini de 1 gün içinde hayata geçirebilirsiniz ama Shopify kolay arayüzü sayesinde bu zamanı rahatlıkla saatler seviyesine indirebiliyor.

Eğer blog yazıyorsanız, WordPress gibi platforma aşinaysanız Shopify’a alışmanız daha da kısa sürecektir. Shopify’in yönetim paneli WordPress’inkine çok benziyor. Hatta blog altyapısı da hazır geliyor, ayrıca WordPress kurulumu yapmanıza gerek yok. E-ticaret sitenizin içine ürünleriniz hakkında tanıtım yazılarını da blog formatında ekleyebilirsiniz.

Hosting ve sunucu ile uğraşmanıza gerek yok

Shopify web tabanlı servis olduğundan ayrıca bir sunucuya ihtiyaç duymuyor. Yani ayrıca sunucu kiralamanız ya da kurmanız gerekmiyor. Bu da hem maliyeti azaltıyor hem de sunucu kurulumu ve yönetimi gibi işlemlerden sizi kurtarıyor.

Kendi yönettiğiniz (dedike) sunucuda SSL kurulumu bile teknik bilgi gerekirecektir. Bu tür konuları Shopify kolaylaştırıyor ve teknik deneyimden uzak kişiler için kolay e-ticaret çözümü sunuyor.

Shopfiy sunucuları sınırsız bandwidth verdiğinden performans olarak da sizi hep tatmin edecektir. Günlük yedekleme alındığından sitenizin hep açık kalacaktır. Kendi yönettiğiniz sunucuda yaşayacağınız bir problem sitenizin belli süreliğine kapalı kalmasına, satış kaybetmenize neden olabilir ama Shopify’da %99,9’luk çalışırlık taahhütü ile içiniz rahat edebilir.

Hızlı, kullanıcı dostu ve arama motoru (SEO) uyumlu

Arama motoru optimizasyonu konusunda artık web sayfalarının hızlı açılması çok önemli. Shopify bu konuda oldukça iyi. Performans olarak e-ticaret mağazanızın ihtiyacı olan her türlü sunucu desteğini Shopify sağlıyor.

Shopify, mobil uyumlu sayfalar ile hem Google aramalarında size avantaj getiriyor hem de cep telefonları ile sitenize gelen ziyaretçilerinize satış yapma imkanı sağlıyor.

SEO konusunda gerek Shopify’ın standart fonksiyonları gerekse sonradan ekleyebileceğiniz eklentiler size rekabette avantaj getiriyor. Mobil uyumlu yönetici paneli sayesinde iş yerinizde olmadığınızda da satışları ve stoğunuzu rahatlıkla cep telefonunuzdan takip edebiliyorsunuz.

Ek uygulamalar ile Shopify’ı geliştirmek çok kolay

Shopify’ı geliştirmek için teknik bilgiye ihtiyaç yok. Nasıl WordPress kurulu bir blog’u eklentilerle geliştirmek mümkünse, Shopify da aynı şekilde eklentilerle yeni fonksiyonlar kazanabiliyor.

Shopify’ın çok büyük bir ek uygulama mağazası var. Örneğin Whatsapp ile paylaşma düğmesi mi eklemek istiyorsunuz? Hiç bir yazılım bilgisi olmadan bunu sağlayan ücretsiz eklentiyi kurabilir ve anında devreye alabilirsiniz. E-posta listesi mi oluşturmak istiyorsunuz? Hemen ilgili eklentiyi kurup başlayabilirsiniz.

Yüzlerce ücretsiz eklentinin bulunduğu uygulama mağazasında ücretli olan eklentiler de makul fiyatlarla sunulmakta.

Shopify Türkçe kullanmanın dezavantajı var mı?

Uygun fiyatından dolayı ücretli olması aslında Shopify’ın dezavantajı değil ama Shopify Türkçe kullanmak için ek harcama yapmanız gerekebilir. Bu ek harcamalar Türkçe destekli bir Shopify teması için olabileceği gibi Türkçeleştirme işlemi için ödeyeceğiniz para da olabilir.

Shopify’ın belki de en zayıf kaldığı alan ödeme kanalları. Dünya geneline baktığımızda yüzlerce ödeme opsiyonu mevcut ama Türkiye’den çalıştıracağınız e-ticaret mağazanızda kredi kartı kanalı çok önemli. Şu anda kredi kartı tahsilatı direkt kanal olarak sadece Garanti Sanal POS üzerinden desteklenmektedir.

Direkt olmayan Authorize.net gibi kanallar da mevcuttur. Tek bankanın POS’una bağımlı olmanız Garanti Bankası’ndan Sanal POS alabilmenizi gerektirmekte. Ayrıca taksit yapamıyor olmak da sattığınız ürünlere göre rekabette dezavantaj getirebilir.

Shopify için bir çok eklenti mevcut. Bu eklentilerin de Türkçe desteği olup olmadığına, yoksa da Türkçeleştirilebilir mi diye bakmak gerek.

Temalar da çok çeşitli. Ücretli temalar ortalama 100$-180$ arası değişmekte ama hiç para harcamak istemiyorum derseniz ücretsiz bir tema ile rahatlıkla başlayabilirsiniz. Para kazanan ve büyüyen bir e-ticaret sitesi için de bir kaç yüz dolarlık tema yatırımı kolay olacaktır.

Türkiye’den hangi ödeme kanallarını kullanabilirim?

Garanti Sanal POSShopify’ın Türkiye’den işleteceğiniz e-ticaret sitesi için standart olarak gelen 10’dan fazla ödeme kanalı çözümü mevcut. Bunlara ek olarak uygulama mağazasından farklı ödeme kanalı için eklentileri yüklemeniz de mümkün. Standart gelen ödeme kanalları arasında Garanti Sanal POS öne çıkanı. Bu POS sayesinde tüm kredi kartlarından tahsilat yapabilirsiniz ancak taksit imkanı sunamıyorsunuz.

PayPal Express CheckoutÖdeme kanalı olarak PayPal da desteklenmekte ama Türkiye’de yerleşimi olanlar 2016 itibari ile PayPal kullanamamakta. PayPal Türkiye’nin faaliyetlerini devam ettireceği günü bekliyor ve takip ediyoruz.

PayUUzun zamandır beklenen, PayU ile kredi kartı üzerinden ödeme ise 2016’da ödeme kanalları arasına eklendi. Türkiye’deki Shopify kullanıcıları için güzel haber! Kredi kartı desteklemek için en hızlı ve kolay çözümü PayU sunuyor.

Kapıda ödeme almak isterseniz yönetici panelinden aktive etmeniz yeterli.

Shopify’daki tüm ödeme işlemlerinin Shopify sistemi üzerinden olması gerekiyor. O yüzden sisteme tanıtılmadan farklı bir ödeme kanalı kullanmak mümkün değil. Daha doğrusu teknik olarak mümkün ama bu şekilde yapılan satışlar Shopify sistemi üzerinde “ödendi” olarak gözükmeyecektir.

Shopify Türkiye ödeme kanalları güncel listesini buradan kontrol edebilirsiniz.

Hangi Shopify paketi ile başlayabilirim?

Shopify paketleri aylık 9$‘dan başlıyor. Ancak bu en küçük (Lite) pakette gerçek anlamda bir e-ticaret sitesine sahip olmuyorsunuz. Mağazanızda Shopify POS kullanabilir, Facebook üzerinden satış yapabilir ya da mevcut sitenizdeki ürünlere “satın al” düğmesi ekleyebilirsiniz.

Gerçek anlamda bir e-ticaret sitesi için Shopify’ın başlangıç (Basic) paketi aylık 29$. Bu paketle kendi domain adresinizde e-ticaret sitenizi açabilirken Twitter ve Pinterest kanallarının desteği de geliyor.

Çok sofistike ihtiyaçlarınız yoksa makul ücretli Shopify giriş paketi (Basic) size uzun süre yeterli olacaktır. E-ticaret siteniz büyüdükçe ve gelirleriniz arttıkça üst paketlere geçip işlevselliği artırabilirsiniz. Giriş paketinin bir üst paket olan aylık 79$ olan Profesyonel paketten (Pro) çok az farkı var. Bunlar da hediye çekleri, profesyonel raporlar ve yarım bırakılan alışveriş sepetlerinin kurtarılması fonksiyonları. Cironuz yüksekse dış ödeme kanallarından Shopify’ın aldığı komisyon da Pro paketle %2’den %1’e düşüyor.

shopify fiyatları

Shopify paketlerinin fiyatları yukarıdaki gibi. Güncel fiyat listesi için Shopify sitesini ziyaret ediniz.

Kredi kartı gerektirmeden Shopify’ı 14 gün ücretsiz denemek isterseniz hemen buradan hesabınızı açabilirsiniz. Shopify’ın ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde ücretli paketlerden birini seçerek kurmuş olduğunuz deneme hesabından direkt devam edebilirsiniz.

Shopify Türkçe nasıl destekler?

Uluslararası bir sistem olan Shopify bir çok dil gibi Türkçe’yi de desteklemektedir. Türkçe desteği sitenizin teması yani önyüzü sayesinde olmaktadır. Bunun için ya Türkçe destekli bir tema kurmalı ya da mevcut temanızı Türkçeleştirmelisiniz.

Türkçe Shopify teması kurarak Shopify Türkçe site açabilirsiniz

Ücretli ve ücretsiz Shopify temalarına Shopify Tema Mağazası‘ndan ulaşabilirsiniz. Ancak burada “Türkçe”,”Turkish”,”Turkey” kelimeleri ile arama yaptığınızda herhangi bir tema bulunamamakta. Neyse ki farklı firmalar da Shopify temaları üretmekte. Türkçe Shopify teması için tek kaynak Shopify’ın kendi tema mağazası değil.

Araştırmalarım sonucunda e-ticaret sitenizi aynı anda 2 dilde (Örneğin İngilizce ve Türkçe) işletmenize izin veren bir tema buldum.

Shopify Ninjas tarafından üretilen Bilingual Shopify teması 140$ ve buradan satın alabilirsiniz. Çift dil destekleyen bu tema ile Shopify Türkçe e-ticaret sitesine sahip olacağınız gibi dilerseniz Almanca, Rusça, Fransızca, Arapça, İtalyanca gibi bir çok dilde de site açabilirsiniz.

Shopify’ın uluslararası bir sistem olmasının avantajını kullanarak yurtdışına satış yapmak isteyenler için bu tema ideal. Dikkat etmeniz gereken, Türkçe çevirilerin standart olarak tema ile gelmemesi. Yani tema aynı anda 2 dili destekleyen bir mağaza açmanıza izin veriyor ama Türkçe için gene çevirilerin girilmesi gerekiyor. Almanca, İspanyolca, Fransızca istiyorsanız bu 3 dil çeviri paketi toplam olarak 37$’a satıyorlar.

Mevcut temanızı Türkçeleştirerek Shopify Türkiye destekli hale getirebilirsiniz

Eğer tema için para harcamak istemiyorum diyorsanız veya yabancı temaların Türkçe desteğine güvenmiyorsanız ya da ücret ödeyerek aldığınız mevcut temanızdan memnunsanız tema Türkçeleştirme yaparak da Shopify Türkçe mağazasına sahip olabilirsiniz. Bunun için bir kaç yol mevcut:

 1. Internetten para karşılığı hizmet sağlayan kişilerin pazaryeri olan fiverr.com , freelancer.com, bionluk.com gibi sitelerden Türkçeleştirme talebinizi girebilir ve cüzzi bir ücret karşılığında bu işi başkasına yaptırabilirsiniz.
 2. Hiç para harcamak istemiyorum derseniz tüm Türkçeleştirme işlemini kendiniz yapabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı aşağıda anlatıyor olacağım.

Türkçeleştirme işini başkasına yaptıracaksınız kişinin Türkçe’ye hakim olduğundan emin olun, bazen yabancılar bu hizmeti sunmakta. Eğer çevirinin üzerinden tekrar geçip bir çok düzeltme yapmanız gerekecekse baştan hepsini kendiniz yapmanız daha mantıklı olabilir. Hem maliyet çıkmamış olur hem de zaman kaybetmemiş olursunuz.

Sitenizi açmak için herşeyi çevirmeniz gerekmiyor. Ana bölümleri çevirim alt detayları zaman içinde çevirerek tamamlayabilirsiniz. İngilizceniz yeterliyse Admin bölümlerini çevirmenize gerek yok.

Shopify Panel’den temanızı Türkçeleştirmek kolay

Yönetici arayüzünü kullanarak sitenizi Türkçe’ye (ya da herhangi bir dile) çevirmek çok kolay.

Panel’den online mağaza (Online store) bölümüne, sonrasında da temalara (Themes) seçip gelen ekranda üç noktaya () tıkladığınızda dil güncelleme seçeneğini (Edit language) bulabilirsiniz. Buraya girdikten sonra dil değiştirme (Change theme language) seçeneğini seçerek listede temanızla beraber gelen dillerden birini seçebilir ya da diğer dil (Other languages) seçeneği ile gelen ekranda Türkçe seçebilirsiniz.

Temanız Türkçe desteklemiyorsa sonrasında gelen ekranda sitede görünen yazı ve mesajları çevirebilmeniz için gereken tablo gelmekte. Bu tablo üzerinde her bir yazı veya mesajı tek tek karşılığını girerek dilediğiniz dile çevirebilirsiniz.

Çevrilmesi gereken 700’ün üzerinde farklı metin var ama genelde kısa mesajlar ve cümleler. İngilizce iyi bilen birisi bir kaç gün içinde tüm çeviriyi bitirebilir.

Shopify Türkçe Tema dili

Terimleri Türkçeleştirmek için sağlanan arayüz gayet kolay. Shopify özel komutlarını değiştirmeden Türkçe çevirinizi yapabilirsiniz.

Çeviriyi yaparken HTML kodu, sayfa adresleri, {{ }} gibi özel komutların olduğu kısımları değiştirmemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde site çalışmaz duruma gelebilir.

Dil çevirisi konusunda Shopify’ın tema çeviri yardım sayfasından detaylı destek alabilirsiniz. Burada her adım tek tek anlatılmaktadır. Panel üzerinden çeviri işlemi herhangi bir yazılım uzmanlığı veya teknik bilgi gerektirmiyor, kolaylıkla yapılabilir.

Hala Shopify ile e-ticaret sitenizi açmadınız mı?

Türkçe desteğini de çeşitli alternatiflerle halledebildiğimizden uluslararası popüler e-ticaret platformu Shopify’da mağazanızı açıp hemen satışa başlamak kolay ve düşük maliyetli.

Shopify üzerinden satış yapan firma sayısı her gün daha da artıyor. Henüz hesabınızı açmadıysanız hemen 14 günlük ücretsiz deneme hesabınızı açabilir, Shopify’ın özelliklerini kendiniz görebilirsiniz. Hesabınız anında aktive olabiliyor ve dakikalar içinde ürünlerinizi girmenizle satışa hazır e-ticaret mağazasına sahip oluyorsunuz.

Shopify deneyimlerinizi, yorum ve önerilerinizi duymak isterim. Bu sayfadaki yorum bölümünden paylaşımlarınızı bekliyorum. Sorularınızı da lütfen yorum bölümünden iletiniz.

Yeni e-ticaret sitesi açmayı planlıyorsanız, mevcut e-ticaret sitenizi Shopify’a taşımayı düşünüyorsanız, ya da Shopify’da olan sitenizin gelirini artırmak istiyorsanız danışmanlık için iletişime geçebilirsiniz.

Bol satışlı ve gelirli günler dilerim!

Paylaş, keyfine var!

52 thoughts on “Shopify Türkçe ile anında E-ticaret’e başlayın

 • Merhaba; Çok Güzel Bir Paylaşım Elinize Sağlık Ancak Bu İşlerden Çok İyi Anlamayan Birisi Olarak Ve İngilizcesi Olmayan Teknik Terimlerede Uzak Olan Birisi Olarak Ciddi Profösyönel Destek Olsa Çok Yararlı Olur. Shopify Uzmanları Sayfasında Ülke Ülke Uzmanları Yazmışlar,Hindistandaki Uzman 107 Dolar Demiş,Bir Başka Ülke 300 Dolar Demiş ,Ve SIrası İle 400,500,600,1000,1500,1800,2200, Vb. Fiyatlar Vermişler Shopify E Ticaret Sitesi Kurmak İçin Ancak Birkaç Görüşme Yaptık Hepsininde Tek Öncelikleri Para,Asla Bu Sistemi Kuralımda Oda Kazansın Diye Birşey Yok Üstelik Pazarlık Yapıncada Parasına Göre Yani Ödediğin Para Kadar Hizmet Alırsın Diyerek Size Ya Kazanmadan Bir Dünya Parayı Bize Ver Yada Shopify İle E ticareti Unut Diyorlar. Bizim ne Yapmamız Lazım? Bu Kadar Güzel Bir Sistemi neden Shopify Yönetimi Uzmanlarımız Diye Paylaştıkalrına Bir Sınır Getirmezki? Bakınız Siteye Türkçe Dil Koysalar Hem Admin Paneline Hemde Tema Olarak Bu uzmanlar Bu Kadar Çok Paralar İsteyemeyeceklerdir. Türkiyede Shopify Sistemini Kullanmak isteyen O Kadar Çok İnsan Varki Ama Maalesef Sadece Dilden ve Teknik Olarak İşten Anlamadıkları İçin Ücretsiz Olan Bir Sisteme Dünya Kadar Para İstendiği İçin Diğer Sistemlere Bayılarak Kaybediyorlar. gerçektende Bu Sistemi Kurdurmak Sitemi Bu Sisteme Taşımayı Çok İstiyorum Ama Yaptığım Birkaç Görüşmede Fiyatlar Uçuk. özel Kod yazdırarak Kendimize Özel E ticaret Sitesi Yaptırsak Aynı Paraya gelecek. Oysa Shopify Dede En Düşük paketle Başlarsak Ayda 29 Dolar Olanla İlave Olarakta Her Yapılan Satıştan Dolayı Cirodan Bakın Kazançtan Değil, Cirodan % de 2 Komisyon Vereceksiniz İlaveten Birde Siteyi Kuracak Olana Vereceğiniz Parayıda Ekleyince Bu Riski Almaya Değermi Sizce? yarın habire Birilerine Muhtaç Olacaksınız İngilizceniz Yok Diye Oda Her İşlem Başına Sizden Belki Artı Ücret Talep Edecek kim Bilir? Shopify Firmasındna Ricamız (iletin lütfen bunları) Uzmanlarımız Dedikelriniz,Bizim Türkiyedeki TPE Vekilleri Gibi Dillerinde Kemik Yok İstedikleri Parayı Talep Ediyorlar Ve Bunların Yüzündende Shopify Türkiye’de Maalesef Pek Tanınmıyor ve Bilinmiyor. Shopify Türkiye’ye Resmi Olarak Neden Girmiyor? Oysa Türkiye’de Çok Ciddi E ticaret Mağdurları var Üstelik Kiralık E ticaret Siteleri Hizmeti Veren yazılımcılar tarafından hem Ciddi Sömürülmekteler Hemde Zarar Etmekteler Asla Para Kimse Kazanamıyor Artık. N11.com Açıldığından Beri Birçoğumuz Orda Mağaza Açtık Çünkü Artık İnsanlar Siparişlerini Güvenmedikleri Kiralık Sistem yazılım ALt Yapı Kullananlardan çok,N11.com Da Yapmaya başladı Bizde, Nedenmi? Çünkü Bir Satıcıdan Dünya Kadar Evrak talep Ediyorlar Satıcı Müşteriyi Mağdur Edemiyor Müşteri Satılan ürünü Teslim Almadım Diye Sisteme Giriş Yapınca Satıcının hesabına Parada AKtarılmıyor Vb. Shopify Türkiye’ye Girerse Eğer Birçok Kiralık E-Ticaret Sistemi Alt Yapı Hizmetini Biel Vermeyi Beceremeyen Ağzına Gözüne Bulaştıranları Ekeliye Ayıracaktır. Bizler Uzun Yıllardan beri Bu Firmaalrca Hem Sömürüldük Hemde Mağdur Edildik Ve Yeni Farklı Arayışlara Kalkışınca sizi Farkettik ve Yazmak İstedik Ellerinize Dilinize Sağlık Shopify İçin Ciddi Destek Arayışına Devam Edeceğiz Uygun Ücret Talep Eden Bir Uzman Bulana Kadar İyi Günler.

  • Merhaba, öncelikle yazımı faydalı bulduğunuza sevindim, teşekkürler.

   Shopify uzmanlarının ya da farklı e-ticaret danışmanlarının ücretsiz iş yapmasını bekleyemeyiz. Yeni açılan e-ticaret firmalarının bir çoğunun sonu ne yazık ki kapanmaya gittiğinden yazılımcıların ve destek verenlerin ücretlerini baştan talep etmelerini anlamak gerekiyor.

   Ancak, burada önemli olan hizmetin ücretli olup olmaması değil. Bence önemli olan hizmetin verilen ücrete değer kalitede yapılıp yapılamaması. Ücretini ödediğinizde aldığınız sonuç tatmin edici olmalı. Bu da günümüzde kolay olmuyor. İşini yüksek kalite yapan bir danışmanı ya da yazılım uzmanını bulmak kolay değil. O yüzden bulunduğu zaman hakkı verilmeli diye düşünüyorum.

   Satıcıların pazaryerlerine kayması aslında sadece Shopify ya da farklı e-ticaret sistemlerini kurmanın zorluğundan kaynaklanmıyor. Ciddi pazarlama bütçeniz yoksa yeni bir siteyi, platformu ayağa kaldırmak zor. Pazaryerleri bu konuda çözüm sunuyor. Yüksek trafikleri ile tüm satıcılara işlem hacmi kazandırıyorlar. Bu müşteri bulma güçlerini de anlaşmalarında, iade ve ödeme şartlarında sonuna kadar kullanıyorlar tabii ki.

 • Hem Türkçe hem İngilizce iki ayrı seçenek olsun dersek bunu nasıl yaparız, mutlaka farlı bir ücret mi gerekiyor.

  • Merhaba, evet aynı anda birden fazla dil desteği için ücretli servis ya da eklentilere ihtiyacınız var. Aylık üyelik üzerinden çalışanlar ve bir seferlik ödeme yapılan seçenekler mevcut.

  • Merhaba. Evet, temalara bir kereliğine ödeme yapılıyor. Satın aldıktan sonra çoğu tema güncellemeler için de ücret almıyor.

  • Merhaba,

   Garanti Sanal POS, Shopify’ın desteklediği ödeme platformlarından biri. Garanti Bankası’ndan alacağınız Sanal POS’u Shopify’a entegre ederseniz Garanti ve Bonus kartları için taksit imkanı sunabilirsiniz.

   Desteklenen ödeme platformları arasında PayU da var. Denemedim ama PayU’nun da taksit desteği olabilir.

 • Teknosa store göz attım. Fakat ödeme sayfasına gelince url kısmında shopify yazmakta. Bilmeyen müşteri için alışverişten vazgeçme sebebidir.

 • Merhaba,
  Dün akşam shopify da bir e ticaret sitesi açtım. Deneme süresini beklemeden hemen shopify içinden domainimi de aldım. 13 dolar yazıyordu fakat kartımdan 59 dolar çekilmiş. Kartımda bu kadar nakit vardı, hepsini çekmiş, daha fazla olsa belki onuda çekecekti bilmiyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Çünkü bu şekilde ben bu siteye nasıl güvenebilirim ki?
  İyi çalışmalar

  • Böyle bir durum olmaması gerekiyor. Kart ekstresinden çekim işleminin neresi tarafından yapıldığını kontrol ediniz. Farkında olmadan kart bilginizi shopify’ın kendisine değil de iş ortaklarından birine vermiş olabilirsiniz.

   Detaylı destek için Shopify destek birimlerine başvurmanız daha doğru olur.

   Ayrıca bankanıza da itirazınızı iletmeyi unutmayın.

 • Merhaba

  Bir projem için e-ticaret sitesini shopify üzerinden açmayı düşünüyorum çünkü altyapıyı direkt olarak aylık 29$ ödeyerek kiralama yaptığımı düşünüyorum ve bu fiyat benim için sorun değil.

  Kafamdaki deli sorulardan en büyüğü;

  Siteyi açtığımda

  100 TL’ye sattığım bir ürünün kar oranı %50 yani 50 TL kar ediyorum fakat shopify üzerinden satarsam;
  2.9% + 30¢ gibi bir bedel alıyor.

  + %2 PayU, Garanti SanalPOS gibi kartları aktif edersem alıyor. (TRANSACTION FEES)

  Ayrıca payu’da gibi bir sistemde benim satışımdan %2 civarında bir pay alıyor. Yani açıkçası bu 100 TL arka arkaya 3 kere komisyona giriyor doğru muyum?

  Teşekkürler.

  • Merhaba, evet çifte komisyon ödemeniz gerekir. Hep shopify bir oran kesiyor hem de ödeme arabirimi. PayU ve GarantiPOS’u aynı anda kullanmayacağınızdan ikisine birden değil birinden birine komisyon vereceğinizi düşünüyorum.

 • merhabalar,
  shopify ile bir e-ticaret sitesi açılması durumunda satın alınacak temalar sitede başka bir kuruluş ya da markadan banner reklam alımına olanak sağlıyor mu? bunun için bir eklenti mi almak gerekiyor? ya da bu mümkün değil mi? detaylı bir bilgi bulamadım, yardımcı olursanız çok sevinirim.
  şimdiden teşekkürler,

  • Merhaba,
   Denemedim ama HTML kodunu editlemek mümkün olduğundan banner reklam kodu yerleştirerek reklam yayını yapabilirsiniz gibi gözüküyor. Temaların bunu direkt destekleyeceğini sanmıyorum çünkü normalde e-ticaret siteleri banner reklam almaz, sadece kendi ürünlerini listeler. Reklam aracılığıyla başka siteye göndereceğiniz bir kullanıcıya artık satış imkanız pek kalmaz çünkü.

 • Bende bir soru sormak istiyorum. Şirket sahibi olmadan satış yapmamız mümkün mü? Shopify açısından değilde garanti sanal pos ve upay açısından soruyorum. Teşekkürler.

  • Verdiğiniz hizmet ya da sattığınız ürün için fatura kesmeniz gerekmekte. Dolayısı ile şirkete ihtiyacınız var. Serbest meslek makbuzu kesebilen (muhasebiciler) gibi bir iş yapıyorsanız durum farklı olabilir ama her durumda kazancınız üzerinden vergilendirilebilecek bir düzen üzerinden çalışmanız gerekiyor.

 • supadupa.me diye bir ecommerce sitesi daha gördüm araştırma yaparken. Bu sistemin türkiyede kullanılabilir liği nedir. Bir fikriniz var mı? Özellikle ödeme alma kısmını merak ediyorum. Teşekkürler.

  • Bahsettiğiniz site sadece 4-5 ödeme kanalı (payment gateway) destekliyor ve bunların arasında Türkiye’deki sağlayıcılardan biri yok ne yazık ki. O yüzden şimdilik Shopify hala en iyi seçim gözüküyor.

 • Merhaba,
  Oncelikle konuyla ilgili nadir bilgilendirici kaynaklardan olan yazınız için çok teşekkürler.
  Sorum şu: Shopify, Garanti Sanal POS’u desteklediği için benim tekrar banka ile bir süreç başlatmama gerek olmayacak ve Shopify’a vereceğim herhangi bir bankada bulunan şirket hesabıma ilgili komisyon kesintileri yapıldıkten sonra kalan tutar aktarılacak. Bu doğrultuda yine herhangi bir bankanın Visa ya da Mastercard gibi bir kredi kartı ile sitemden alışveriş yapılabilecek. Doğru mudur?
  Sevgiler,

  • Faydalı olduğuna sevindim. Garanti Sanal POS’unuz varsa evet ek bir işlem yapmadan onu Shopify’da kullanabilirsiniz ve tüm diğer bankaların kredi kartlarıyla sitenizden alışveriş yapılabilir.

 • selam, temanın düzenleme kısmından türkçeleştirme yaptık ama sitenin bazı kısımları türkçe olmuyor ve o kısımlar temanın dil sayfasında da yok,(örneğin ödeme ekranı). Bu kısımları nasıl düzeltebiliriz

 • Sistemi herşeyi kurdum fakat ödeme alamıyorum şaka gibi stripe kullanmak istiyorum Türkiyeye kapalı sistem. Usa üzerinden kayıt olup payoneer ile ödeme almayı düşündüm bu sefer social security number istedi nerden bulayım onu bilmiyorum çok sıkıntı ya. Garanti sanal pos yurtdışı kredi kartları kabul ediyormu?

  • Stripe’ı Türkiye’den kullanabileceğinizi sanmıyorum. Ama Garanti Sanal Pos alırsanız yurtdışı visa martercard kredi kartlarıyla da sitenizden satın alma yapılabilir.

 • Merhaba,
  Sadece yurt dışına satış yapan küçük çaplı bir işletmeyim ve PayPal’ın çekilmesinden dolayı mağduriyet yaşayan birçok satıcıdan biriyim.
  Anladığım kadarıyla TR den açacağımız shopify e-ticaret sitesinde kendi PayPal hesabımız aktif olmak zorunda ve bu doğrultuda da PayPal ödemesi alamıyoruz,doğrumudur? (yanlışım varsa lütfen düzeltin).

  • Merhaba,
   Evet, şu an için Türkiye’de yerleşimi olanlar PayPal ödemesi alamıyor.
   Alternatif olarak Garanti Sanal Pos veya PayU entegrasyonu yapabilir, böylece sitenizden kredi kartı ile alışveriş yapılmasını sağlayabilirsiniz.

   • merhaba
    yeni bir oluşumuz ve online kanallardan satışlarımızı yapmak istiyoruz, bu konuda hazırlıklarımız sürüyor. Shopify bugun çıktı karşıma, anlıyorum ki hazır bir e-ticaret platformuna aylık bir abonelik ile dahil olunuyor. Buraya kadar anladım. Sonrasında sistem üyeleri için ne sağlıyor nasıl çalışıyor onu anlayamadım, shopify.com a girdiğimde sadece bu bilgileri görüyorum satılan bir şey görmüyorum, nerede bu yayınlar:)) e-ticarete ürünleri yükledik sonra kim nereden nasıl görüyor nerelerde yayınlanıyor? ayrıca hadi görüldü ürettiğim ürünü yurt dışına yollarken nasıl bir kargo ücreti ile karşılaşıyorum? Anlayacağınız çok karıştım!!! lütfen beni bilgilendirirmisiniz?

    • Merhaba,

     Shopify e-ticaret platformu sunuyor. Yani size kendi sitenizi, kendi alan adı yani markanız altında açmanız için gerekli platformu aylık üyelikle sunuyor.

     Shopify üzerinden açacağınız mağaza kendi adresinizde olacak. O yüzden Shopify’a girdiğinizde başka firmaların ürünlerini görmüyorsunuz. Çünkü Amazon, n11, Gittigidiyor gibi pazaryeri (marketplace) değil, yani mağazaları kendi sitesi altında toplamıyor.

     Yurtdışına gönderi yaparken seçilen kargo firması, teslimat süresi, gönderilecek ülke gibi bir çok etmen maliyeti etkiler. Bu, sizin kargo firması ile yapacağınız anlaşmaya bağlı. Örneğin sitenizde resim tablosu satıyor olun. Ziyaretçiniz satın almayı tamamladığında ürünü kargoya siz vereceksiniz. Hangi firmaya verirseniz o firma size gönderinin maliyetini söyleyecektir. Bu maliyeti müşterinize yansıtıp yansıtmamak size kalmış. Shopify içinde farklı teslimat seçenekleri sunabilirsiniz.

     Umarım yardımcı olabilmişimdir.

  • Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla admin ve dashboard şu anda sadece İngilizce olarak çalışıyor. Chrome’a Google Translate eklentisi belki bir seviye iş görebilir.

 • Merhaba, shopify da pazar yeri kurma imkanı var mı? Yani hem tedarikçilerin ürünleri ekleyip satış yapabildiği hem de müşterilerin giriş yapıp alışveriş yapabildiği bir platform kurma özelliği. İnceledim ancak anlayamadım.

  • Merhaba,
   Mümkün ama standart Shopify ile pazar yeri özelliği gelmiyor. Shopify için yazılmış uygulamaları kullanmak gerekiyor. “Marketplace” ya da “multiseller” şeklinde Shopify appstore’da arattığınızda bu uygulamaları bulabilirsiniz. Uygulamalar ayrıca aylık olarak kullanım ücreti talep etmekte.

 • Merhaba İlker Bey,
  Biz projemizi anlatsak bize anahtar teslim projemizi teslim edebilecek, tanıdığınız uygun bütçeli danışman veya bir şirket var mıdır?

  • Merhaba,
   Benim tanıdığım yok ama Shopify Expert bölümünden aratınca Türkiye için 3-4 uzman çıkmakta. Gördüğüm kadarıyla çoğu yurtdışı firmalar ama Shopify’ın Expert standartları yüksek olduğundan istediğiniz sonucu sağlayacaklardır diye düşünüyorum.

 • selam,
  shopifyda kargo takibi nasıl oluyor, türk kargo firmaları kayıtlı değil entegrasyon nasıl yapılıyor veya yapılıyor mu?

 • Merhaba. Yazı için teşekkürler İlker hocam.
  Shopify Türkiye de pek fazla bilinmiyor bende yeni yeni öğrendim. Az biraz dil var onunla girebilirim diye düşündüm ancak bir kaç sorum olacak ilker hocam cavaplarsanız çok sevinirim.
  İngilizce olarak ve dropshipping şeklinde çalışacak mağazalar için ödeme nasıl oluyor. Yani kullanıcı alışveriş için ödemeyi nereye yapıyor bu noktada tıkandım.
  Müşteri shopify altyapısıyla ödeme yapıyor ve sonradan bizim eklediğimiz payu garanti sanal pos hesaplarına falan mı geçiyor yoksa müşteri bizim belirlediğimiz yönteme göre mi ödeme yapıyor mesela ben payu ile ödeme almak istiyorsam ve müşteride payu yoksa? Ya da müşteri paypal ile ödeme yapmak istiyorsa ben bu ödemeyi nasıl alacağım ülkemizde yasak olduğundan?
  Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim İlker bey. İyi bloglar.

  • Merhaba,
   Dropshipping sizi stok ve gönderi süreçlerinden kurtarıyor. Bunun dışında herşey standart eticaret sitesi gibi. Yani ödemeyi sitenizden siz alıyorsunuz. Tek farkı kargoyu siz çıkmıyorsunuz onun yerine dropshipping yapacak firmaya siparişi geçiyorsunuz onlar gönderimi yapıyor.

   PayU, kredi kartı ödeme altyapısı. Müşterilerin kredi kartı ile ödemesini sağlıyor. Müşteride payu yoksa diye bir durum yok yani. Kredi kartı varsa ya da yoksa durumu olabilir.

   Şu an için Türkiye ikametliyseniz paypal ödemesi alamazsınız. Yurtdışı ikametliyseniz paypal kabul edebilirsiniz. Tabii müşterilerinizin de yurtdışından olması gerekiyor.

   Umarım faydalı olmuştur.

 • Ek olarak:

  Amerikan merkezli şirketler aracılığı ile gerçekleştirirsek bu dropshipping işini vergi konusu nasıl oluyor. Yani türkiyede şirketi olmayan amerikan vatandaşlarına komisyonla satış yapan biri olarak vergi konusunu nasıl haledeceğiz bu konu hakkında bir bilginiz var mı ?

  • Dropshipping için Amerikalı firma kullanacaksınız diye anladım. Peki müşterileriniz de gene Amerika’da mı?

   Sizin firmanız Türkiye’de ise yaptığınız her satış için fatura kesecek dolayısı ile vergi vereceksiniz. Müşterilerinizden tüm miktarı tahsil ettiğinizden keseceğiniz fatura satış miktarı kadar olacak, dropshipping maliyeti düştükten sonra komisyon dediğiniz kadar değil. O yüzden dropshipping için kullandığınız firmadan da fatura almalısınız ki maliyet hanesine yazasınız yoksa komisyon kadar değil tüm satış miktarı net kar gibi gözükür.

   • Teşekkürler İlker bey. Yani anladığım kadarıyla dropship yapmak için bir şirketimiz olması şart. Ben daha çok öğrenci kafasıyla düşündüm şirket kurmadan bir şekilde yapabiliriz gibi düşündüm ama pek mümkün değil sanırım. Benim Türkiye de ya da amerikada şirketim yok o yüzden şu an için mümkün değil sanırım.

    • Türkiye’de ikamet ederken yapacağınız ticaret için evet şirket olmanız gerekmekte, vergi nükellefi olarak fatura kesip gelir vergisi vermelisiniz. Paypal’ın ülkemizde kullanılamaması sebeplerinden biri de bu.

 • Merhaba İlker Bey, bilgilendirmeleriniz için teşekkürler öncelikle.
  Benim şöyle bir sorum olacak.
  Supply temasını kullanıyorum, bu temaya ne kadar müdahale edilebiliniyor. En basit örnek olarak; üye olunurken tek parola soruyor, ikinci bir textbox ile parola tekrarı yaptırabilir miyim? yoksa tema ne verdiyse o şekilde kullanmak zorundamıyız.

  • Merhaba,
   Temalarda ödeme (checkout) sayfaları dışındaki tüm sayfalara rahatlıkla müdahale edebilirsiniz. Üyelik sayfası koduna bir textbox daha ekleyip kontrol için javascript ekleyebilirsiniz, sorun olmaz.

   • Anladım çok teşekkürler.
    Bir sorum daha olacak, dil seçeneği nasıl ekleyebiliyoruz? Üst kısımda bayrak ya da ülke isimleriyle dil seçtirme şansımız var mıdır?

    • Çoklu dil seçeneği mümkün. Langify gibi bir uygulama ile çoklu dili aktif edebilirsiniz. Çoklu dil desteği olan bir tema da iş görebilir ama denemedim

  • Merhaba. Öncelikle ne satmak istediğinize karar verebilirsiniz. Ürünlerinizi belirledikten sonra şirket kurup ardından POS alarak ya da PayU üyeliği yaparak Shopify üzerinden kısa sürede e-ticaret sitenizi açabilirsiniz. Tabii satış yapabilmeniz için reklam, tanıtım, SEO faaliyetleri gibi aktiviteleri de sitenizi açtıktan sonra başlamanız gerekecektir.

 • Merhaba,
  Garanti disinda baska bir bankanin sanal pos’unu shopify uzerinden acilan siteye entegre etmek mumkun mu?

  Makalenizde soyle diyor “Daha doğrusu teknik olarak mümkün ama bu şekilde yapılan satışlar Shopify sistemi üzerinde “ödendi” olarak gözükmeyecektir”

  Satislarin “odendi” olarak gozukmemesi ne anlama geliyor? Nasil yonetebiliriz bu durumu?
  Tesekkurler

  • Merhaba,
   Shopify programlama diline uyumlu Active Merchant kütüphanesi kullanarak mevcutta desteklenmeyen ödeme kanallarını kullanmak mümkündü ama şu anda Shopify, Active Merchant kullanan yeni bir uygulamayı kabul etmediğini belirtiyor.

   O yüzden şu an için Türkiye’de Garanti sanal pos ya da PayU kullanabilirsiniz. Geçen hafta iyzico da entegrasyonunu tamamladığını duyurdu ama bugün itibari ile Shopify ödeme kanalları listesinde yer almıyor. Önümüzdeki günlerde tam aktif hale geçecektir.

   Tavsiyem PayU ya da iyzico üzerinden ilerlemeniz olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir